Rola fizjoterapeuty w rehabilitacji bocznego przyparcia rzepki

boczne przyparcie rzepkiRzepka znajduje się w przedniej stronie kolana. Chroni ona staw. Część tylna rzepki wraz z kłykciami kości udowej tworzą staw rzepkowo-udowy. Prawidłowo podczas zgięcia i wyprostu stawu kolanowego, rzepka porusza się pomiędzy kłykciami kości udowej. Boczne przyparcie rzepki występuje, gdy rzepka bardziej naciska na kłykieć boczny kości udowej, co powoduje nadmierne jej przesunięcie podczas ruchów kolanem.

Konsekwencje

Konsekwencją owej dysfunkcji jest oczywiście patologia w stawie rzepkowo-udowym. W przypadku, gdy jednocześnie nadmiernie uprawiamy sport, może dojść do dolegliwości bólowych. Początkowymi objawami są:
-stan zapalny,
-później występuje osłabienie mięśni,
-uszkodzona zostaje również chrząstka stawowa.

Rola fizjoterapeuty

Gdy wystąpi u nas wspomniana dolegliwość, na początku powinniśmy oczywiście odpocząć i zrezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli to pomoże i nasz stan zdrowia zacznie się poprawić, powinniśmy udać się do dobrego fizjoterapeuty. Pomoże ona nam wyeliminować czynnik, który doprowadził do bocznego przyparcia rzepki. Warto wybrać fizjoterapeutę, który ukończył kursy dla rehabilitantów, w szczególności takie o tematyce rehabilitacji w ELPS. Doświadczony fizjoterapeuta przygotuje dla nas plan postępowania rehabilitacyjnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Co i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.